Meteora 007

Letošnje prvomajske praznike sva z Marjano preživela v kulisi mistične Meteore.

V terminu od 27. aprila do 5. maja 2007 sva se (sporazumno ;) priključila skupni turi oz. na koncu kar manjši 'odpravi' (okrog 45 se nas je nabralo ob zadnjem štetju !) kranjskega AO - z nekaj pridruženimi člani iz Tržiča, Kamnika ter Ljubljane.







Prišla sva izkusit predvsem svetovno znano plezanje po konglomeratu. Plezanje po izrazitih monolitnih stolpih ter njih številnih razih in počeh... v zameno za odprtost misli in duha pa sva (vsaj po mojem mnenju) prejela precej več kot zgolj to.
















Na pot smo se vsi skupaj podali s trajektom iz Benetk, nato pa po krajšem vmesnem postanku na 'absolventskem' Krfu po dobrih 25 urah prvič stopili na trdna tla prostrane grške pokrajine Tesalije...

Po prebroditvi treh visokogorskih prelazov (višine Vršiča ;) smo končno uzrli svoj cilj - visoke in razgibane kamnite orjake Meteore. Izbiri spalne lokacije je bila le trivialnega pomena in že na predvečer načrtovanega prvega plezalnega dne sva se z Marjano v večerni svetlobi razgledovala po okoliških vzpetinah. 




Sam ambient bi bilo zgolj z besedami že v osnovi precej težko opisati. Kar nekako nezavedno, me je namreč že od prvega dne bivanja spremljal nek pritajen občutek nezavedne energije ter želje po raziskovanju. Šele nekaj dni pozneje sem ob branju lokalnega zgodovinskega gradiva spoznal zakaj je temu tako.


Beseda Meteora (dobesedni pomen: razpeti med oblake) namreč izvira iz časov, ko so se na tem mestu skrivali ter pred ponavljajočimi napadi Turkov varovali in do zadnjega diha branili rodovi grških menihov. Četudi o tem dandanes v svojem prvotnem stanju priča le še peščica od nekoč vsaj 24-ih nedotakljivih samostanov, ki so jih neustrašni menihi postavili na same vrhove teh nedostopnih stolpov, je bil to nekoč kraj divjega boja za obstoj ortodoksne grške katoliške vere. Pozitivne posledice, je v navdihujoči energičnosti te 'zibelke' čutiti še dandanes.    

Navdih sva z Marjano seveda s pridom izkoriščala. Ob zložnem spoznavanju nove plezalne podlage, sva hitro napredovala v ustrezni interpretaciji občutkov ter težav in v dokaj kratkem času nanizala nekaj res zanimivih vzopnov.


Po krajšem skupnem 'vplezavanju' v eni od okoliških 8-ic, sva se na dan vsespološnega počitka našega tabora, v steno podala še skupaj s Tomažem. Vstopila sva v precej vlažnem, ter plezanju neprijaznem jutru, hitro premagovala posamezne težavne odseke ter še pred časom kosila preplezala ter sestopila z najdirektnejše linije, ki sva jo do tedaj opazila v dolini. Action directe (7b, A0, 240m) v steni velikega Heilliger Geist-a je bila kombinacija vztrajnosti, hitrosti ter pozitivnega upanja. Dogodivščina.      



Po obvezni zabavi, sva z Marjano nadaljevala v podobnem duhu. Najini načrti so bili smeli in nazadnje celo tako odločni, da sva na zadnji dan našega bivanja uspela preplezati prek 900 metrov po več kot 6-ih okoliških smereh.


Načrt je bila sicer "sladka tisoč'ka", a ko sva okrog 13-e ure opazila skoraj popolnoma prazen kamp, v katerem je sameval le še najin šotor odločitev le ni bila več tako težka. Trajekt je bilo pač treba ujeti.   ; ) 


Za nekaj nadaljnih vtisov bodo upam poskrbele že same slike.

Ob obveznem dodatku grške solate, 'gyrosa', skrivnostih starodavnih samostanov... hmm, vmes seveda še malo plezanja... ter okvirnega spoznavanja temeljev grške kulture, pa bo ta slika upam še nekoliko jasnejša. Toplo priporočljivo!!




Paklenica & Dabarski kuki

V času velikonočnega vikenda smo se namesto v 'lov' za čim slastnejšo
šunko in estetsko obarvanimi pirhi tokrat raje podali sprostitvi ter aktivnemu gibanju naproti.



Z Aljažem in Andrejo smo se hitro odločili za možen cilj, dodobra otovorili njuno Fabi in se v poznem popoldnevu odpeljali na morje... takoj nato pa že visoko v hribe.







Namenjeni smo bili namreč prvenstveno v Dabarske kuke, ki pa so odražali še vse preveč znakov, ki so opozarjali na nedavno obilno deževje.

Nekoliko boljše obete smo imeli za kanjon Paklenice, zato smo kmalu naravnali azimute (in GPS-e ;) proti sončni obali Nacionalnega kampa.














Po dveh dneh, preživetih med raziskovanjem kanjona Male paklenice ter hitrem vzponu prek Velibitaške smeri (6a, 350m) v Velikem kuku, je bil čas za povratek v 'hrib'.

Po 14 strmih in mestoma makadamskih kilometrih smo bili zopet na željenem kraju, urno postavili šotore in pripravili poligon za večerno kuharsko tekmovanje.










Pirhov in šunke resda nismo našli. Zato pa še precej izvrstnih in predvsem uživaških vzponov v toplem pomladanskem soncu.

'Ognjeni večeri' so nam nudili precej neponovljivih tematik za sproščen pogovor in zabavo.

O hitrosti zaključnega 'fastest GPS route' povratka prek neobljudenih vasic na južnem bregu Kolpe, pa skoraj ni bilo izgubljati besed.

Tudi v povsem nabitem avtu se dokazano - da peljati !   ; )

Stopinje v snegu...

Stopinje v snegu, ki jim mestoma sledijo zabrisane sledi, nežni obrisi pisav ali vedno globje gazi...




S svojimi koraki in nenehnim raziskovanjem jih vtiramo v bleščeče belo podlago, ki nam s skrivnostno spremenljivostjo lahko že čez nekaj minut ponudi povsem drugačno sliko. Zimska narava je prav zaradi svoje prvinskosti in občasno (seveda) tudi svareče negostoljubnosti eden od najinih najljubših ambientov.






Letošnja zima nam je postregla z zanimivimi kulisami in predvsem obilo sonca ter nekaj kristalno-jasnih dni. Prav vabila naju je s svojo nenehno igrivostjo ter spremenljivostjo... v družbi dobrih prijateljev seveda tudi zgodnje vstajanje ni bilo problem. ; )















'Tarča' najinih obiskov so bila vsa osrednja slovenska gorstva - od obširnih grebenov Karavank, do prostranih in razgibanih Julijcev. V družbi Andreje ter Aljaža se družno sprva podamo na prečenje od Tošca doViševnika, le nekaj dni kasneje pa nas s podobnimi rezgledi razveseli tudi greben, ki povezuje Škrnatarico in Dovški križ...



Edinstveno, čarobno in seveda predvsem uživaško.


Še dobro, da se sezona šele začenja...   ; )